İlk aşk ilk heyecan

Yetişkinler için yeni bir dil öğrenmeye niyetlenmek ilk sevgiliden buluşma randevusu almak gibidir. Kalp atışınız hızlanır ve heyecanlanırsınız. Biraz da kaygılısınızdır çünkü sizleri nelerin beklediğinden emin değilsinizdir. Hele ki daha önce olumsuz bir dil öğrenme deneyiminiz olduysa belki de dil öğrenmeye karşı ciddi önyargılar oluşmaya başlamıştır kafanızda.

Tanışma ve ilk muhabbet

Yabancı dil sınıfındaki ilk anlarımız merak doludur. Bu merak konusu öğretmenimiz, sınıf arkadaşlarımız veya ders kitaplarımız olabilir. Ancak çoğu kez en büyük merak konusu kendimiz oluruz. Acaba bu dili öğrenebilecek miyim? Bu işe ne kadar süre ayırmam gerekecek? Öğrenmem gereken kelime sayısı nedir? Beynimiz ister istemez bir süre bu tarz düşüncelerle meşgul olur ama tüm bu soruların cevabını ancak zaman içerisinde bulabiliriz.

İlk adımlar

Başlangıçtaki tedirginlik ve kaygılar muhtemelen azalmıştır ve dil öğrenmeye iyice odaklanmış durumdasınız şimdi. Ancak öğrenmeye başladığınız pek çok dil bilgisi konusu ve kelime birbirine benzemeye başladı muhtemelen. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey biraz sabredip dille biraz fazla ilgilenmek. Dili teorik bilgi olarak değil de bir iletişim aracı olarak görmeye başlarsanız ve bu yönde çalışmalar yapabilirseniz dil öğrenmekten büyük keyif alırsınız. 

Okuyabilmek

İletişim araçlarının en kolay ve en pratiği seviyelendirilmiş kitap okumaktır. Seviyenize en uygun CD'li veya seslendirmeli bir kitap seçtikten sonra arkanıza yaslanıp keyif almaya çalışın. Sakın olaki çeviri yaparak kumayın çünkü o zaman kitap okumanın keyfini kaçırmış olursunuz. Sözlük kullanabilirsiniz elbette ancak anlamını bilmediğiniz her kelimeyi de sözlük kullanarak öğrenmeye çalışmayın çünkü bu durum okuma hızınızı düşürür ve kitap okumayı sıkıcı bir hale getirir.

Dinleyebilmek

Yabancı dil öğrenirken etkin ve yeterli derecede dinleme yapamazsanız düzgün bir şive ve akıcı bir şekilde konuşabilmeniz mümkün olmaz. Bu nedenle basit dinleme metinlerinden başlayıp zaman içersinde kademeli bir şekilde seviyesi daha yüksek metinler dinlemelisiniz. Dinleme yapmada müzik dinlemek, film izlemek ve bilgisayar oyunları oynamak hem çok ğlenceli hem de öğretici yöntemlerdir.

Konuşabiliyorum

Yabancı dilde konuşabilmek diğer dil becerilerine göre daha geç gelişir ama bu konuşabilmeniz için herşeyi öğrenmiş olmanız anlamına gelmez. Konuşmaya beden dilinizle başlayın. Zaman içerisinde kelime ve giderek cümle bazında konuşmaya başlayacaksınız. Elinize geçen her fırsatta yabancı dilde konuşmaya çalışın ki öğrenme sürecisniz hızlansın.