Yazı Yazmanın Dil Eğitimine Etkisi

by Super User
in Blog
Gösterim: 980

Yazı yazma yabancı dil eğitiminde konuşmadan sonra en çok ihmal edilen ikinci beceridir ancak etkin dil eğitiminde önemli bir rolü vardır çünkü yazma konuşma becerileriyle birlikte kişinin öğrendiklerini ifade edebilmenin iki yolundan biridir. Yabancı bir dilde iletişim kurma ihtiyacı duyulduğunda kişinin yazılı bir şekilde kendini ifade etmesi hem okul hem de iş hayatında belirleyici bir faktör olmaktadır.

Yazma Becerisi (Writing) Neden Önemlidir?

Dilimizde "Söz uçar, yazı kalır." sözü kendi başına bu becerinin ne kadar önemli olduğunu ifade etmektedir zira medeniyetlerin yazı aracılığıyla önceki medeniyetlerin birikimlerinden faydalandığını ve kendi tecrübelerini yine aynı şekilde sonraki nesillere aktardığını biliyoruz.

Yabancı dil eğitiminde ise yazma kişinin kendini daha rahat ifade edebilme şeklidir çünkü konuşmaya göre pek çok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan birincisi bireyin bir metin yazarken daha çok süreye sahip olması ve sözlük gibi kaynaklardan faydalanabilmesidir. İkincisi, konuşmanın aksine yazarken yaptığımız hataları daha rahat fark edip düzeltmemiz mümkün.

Yabancı bir dilde yazı yazdığımızda o dilin temel yapı taşları olan kelime ve dil bilgisi yapılarını daha etkin kullanmamız mümkün ve bu da yabancı dilde kendimizi azami ölçüde geliştirmemizi sağlıyor.

Leave your comments

Comments

  • No comments found