Kitap Okumanın Dil Eğitimine Katkısı

by Super User
in Blog
Gösterim: 1241

Yapılan araştırmalar kitap okumanın dil öğrenimine büyük fayda sağladığını kanıtlamaktadır. Bunun en belirgin etkisini çok kitap okuyan insanların kelime dağarcıklarının daha geniş olması ve sözel olarak kendilerini daha rahat bir şekilde ifade edebilmeleri şeklinde gözlemleyebiliriz. Yabancı dil öğreniminde bu durum daha da önemli bir hal almaktadır.

 

Öğrenmeye çalıştığımız yabancı dilin konuşulduğu ülkede yaşamıyorsak bu dilin farklı özelliklerini deneyim edinmemizin en pratik yolu kitap okumaktır. Öncelikle günlük yaşantıda kullanılan pek çok ifade, kelime ve dil bilgisi yapısını anlamlı bir metin içerisinde görmek dil öğrenimini kalıcı hale getirir. Aksi taktirde kelime ve dil bilgisi konularını bir metin (context) olmadan soyutlanmış bir şekilde öğrenmeye çalışmak hem çok zor olacak hem de öğrenmeyi yavaşlatacaktır. 

İngilizceyi öğrenmeyi hedefleyen kişiler bu konuda çok şanslılar çünkü piyasada okuyabilecekleri derecelendirilmiş çok fazla kaynak bulunmaktadır. Ancak kaynak seçimi yaparken özellikle bu kitapların ana dili İngilizce olan kişiler tarafından yazılmış olması ve bu kitapların aynı şekilde ana dili İngilizce olan kişiler tarafından seslendirilmiş olması çok önemlidir. 

na 

Leave your comments

Comments

  • No comments found