Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Her insan kendi ana dilini öğrendiği gibi başka birçok yabancı dili de öğrenebilir. Dünya geneline bakıldığında ülkemizden daha düşük eğitim düzeyi ve sosyo-ekonomik alt yapıya sahip ülkelerdeki insanların bizim binlerce lira harcayarak özel okullarda eğitim alan vatandaşlarımızdan daha iyi İngilizce konuşması yetkili kurumlar tarafından dikkate alınması ve araştırılması gereken bir husustur. Ancak İngilizceyle ilk kez 13 yaşında bir devlet okulunda tanışıp üniversite ve yüksek lisans eğitimini bu dilde yapmış bir öğretmen olarak bazı deneyimlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Bu anlatacaklarımı göz önünde bulundurarak siz de kendiniz, aile bireyleriniz veya çocuğunuz için bazı dersler çıkarabilirsiniz.

İngilizce konuşamıyoruz çünkü:

1. Konuşacak kadar kelime ve dil bilgisine sahip değiliz. Unutmayın ki İngilizce konuşabilmeniz için önce temel dil bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Ancak öğrenilen dil bilgisi ve kelimelerin de sıcağı sıcağına konuşma ve yazmada kullanılması gerekiyor. Aksi taktirde öğrendiklerimiz sadece kağıt üstünde kalır.

2. Konuşmayı hep erteliyoruz. İngilizce konuşmak için önce dil bilgisi ve kelime konusunda kusursuz bir seviyeye ulaşmak istiyoruz. Bu ertelemenin vardığı noktada istesek bile konuşamayabiliriz çünkü zamanla dilimiz tembelleşebilir ve kelimeleri telaffuz etmekte zorlanabiliriz.

3.Yeterince dinleme yapmıyoruz ve kitap okumuyoruz. Yabancı bir dil öğrenirken konuşma ve yazma becerilerinin gelişebilmesi için o dilde yeterince konuşulan dile maruz kalmamız ve o dilin metinlerde nasıl kullanıldığını görmeliyiz. Duyduğumuz ve okuduğumuz şeyler İngilizceyi daha iyi içselleştirmemizi sağlayacak ve daha rahat konuşmanızı sağlayacaktır.

4. Kendimize güvenimiz düşük. İngilizce konuşmak için cesaretli olmak gerekiyor. Konuşma becerisi diğer üç dil becerisine göre daha yavaş gelişir. 

5.Hata yapmaktan korkuyoruz ama şunu bilmeliyiz ki her işte olduğu gibi İngilizce de hata yapa yapa öğrenilir. Bir dil öğrenirken hata yapmanız o dilde ilerleme kaydettiğiniz anlamına gelir.

6. Kısa süreli okul dersleri ve dönemlik kurslarla yabancı dil öğrenebileceğimize inanıyoruz. Ancak İngilizcenin konuşulduğu bir ülkede yaşamadığımız için düzenli bir şekilde bu dilin kullanıldığı ortamlarda bulunmamız gerekiyor. Bir dil kursuna gidecekseniz veya çocuğunuzu göndermeyi düşünüyorsanız dört temel beceriye eşit derecede önem veren, öğrencilerin hata yapmalarını doğal bir gelişme süreci olarak gören ve gelişimlerini düzenli bir şekilde takip eden bir yer olduğundan emin olun. 

 

Cahit ULUĞ

Dynamic English & Modadil Akademisi Eryaman

İngilizce Öğretmeni ve Eğitim Koordinatörü

01.04.2021