Dil Kursu Arayanlara Tavsiyeler

 

Dil Kursu Ararken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Şimdiye kadar ertelediğimiz yabancı dil öğrenme işini artık tamamlamaya karar verdiysek iyi bir dil kursu seçimi yaparak bu öğrenme işine başlamalıyız. Önce hangi seviyede yabancı dil bildiğimizi ve hedefimizi ortaya koymalıyız. Yani öğreneceğimiz yabancı dilin ne işimize yarayacağını ve bu dili nerelerde kullanacağımızı netleştirmeliyiz. İlk ve orta öğretimde ya da hazırlık sınıflarında bir dil eğitimi aldıysanız şu an hangi seviyede olduğunuzu anlamak için, kurs merkezinin yapacağı bir seviye tespit sınavı ile bunu netleştirdikten sonra diğer aşamalara geçilmelidir. İyi bir yabancı dil kursunun en önemli özelliği öğrencilere fiyat-fayda dengesi olan teklifler sunabilmesidir. Kursa giden öğrenci ödediği paranın karşılığını tatminkâr bir şekilde alabilmelidir. Bu yazıda, dil kursu seçerken dikkat edilmesi gereken hususları bulabilirsiniz.

Dil kursu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, o kursun kalitesidir. Kalite derken kursun kim ya da kimler tarafından kurulduğu, kursun geçmişi, kurstan mezun olan öğrencilerin konumu, kurstaki öğretmenlerin eğitim durumları, anadili yabancı dil olan öğretmenlerin olması, Türk öğretmen çalışıyorsa öğrettiği dili o ülkenin aksanı ile öğrenmiş olması gerekir. Dil kursundaki Türk ve yabancı öğretmenlerin kaliteli bir eğitim formasyonuna sahip üniversitelerden mezun olması da güzel bir artıdır.

Yabancı dil kursundaki ortam çok önemlidir. Kursun modern olması, gerekli araç ve gereçlerin yeterli miktarda olması ve sınıfların çok kalabalık olmamasına dikkat edilmelidir. Her ders sonunda kursiyerlere hazır materyallerin verilmesi kurs merkezinin kalitesini belirlemede bir etkendir. Yabancı dil kurslarında eğitim alırken grup olarak mı, yoksa birebir olarak mı ders tercihiniz varsa, grup eğitimi alınacaksa en fazla 8-12 öğrenci olmasına dikkat edilmelidir.  Genel dil öğrenimi için sınıf öğrenci kapasitesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayrıca kurs merkezindeki sınıf mevcudu çok önemlidir. Unutmayın ne kadar az öğrenci olursa, o kadar çok konuşma pratiği yapma şansı yakalarsınız.

Öncelikle her kurs merkezinin kendine has bir pazarlama satış stratejisi bulunmaktadır. Sizin satın alacağınız eğitim sadece kaç kur ve kaç ders alacağınız olduğu için bunu en başından açık açık konuşup değerlendirmelisiniz. Her kurda kaç ders alacağınızı yetkililerle konuşmalısınız. Bazı kurs merkezleri her kurda alınacak ders sayısına etüt dersleri de ekleyerek sanki fazla ders veriyorlarmış gibi izlenim vererek öğrenciyi yanıltabilirler. Bu konulara öğrencinin çok dikkat etmesi gerekecektir. Yabancı dil için kurs seçimi hiç de kolay olmayan ve basite alınmayacak bir karardır.

Öğrencilerine ideal sürede kaliteli bir eğitim verebilen bir kurs başarılıdır.  Kurstaki öğretmenlerinin kalitesi, kullanılan eğitim yöntemleri ve derslerde kullanılan materyaller somut göstergeler arasında sayılabilir. Ders materyalleri yetersiz olan kurslarda kurs öğretmenlerinin öğrencilere verebilecekleri de doğal olarak sınırlı olacaktır. Bu durum, verilen yabancı dil eğitiminin kalitesini etkileyecektir. Kurstaki öğretmenler ne kadar iyi olursa olsun elindeki materyaller yetersizse potansiyellerini olması gerektiği gibi ortaya koyamazlar. Böyle olması da kursta verilen yabancı dil eğitiminin kalitesini düşürecektir. Öğrencilerin kurstan temin ettiği kitap ve kaynaklar kaliteli olursa ilerleyen dönemde de onlardan yararlanılabilir.

Günümüzde birçok yaş grubundan insan yabancı dil öğrenmek ya da var olan yabancı dil seviyelerini geliştirmek için dil kursu aramaktadır. Kursa devam eden her kişinin kendisine göre yoğunlukları ve özel programları olabilir. Birçok insan çalışırken iş sonrası kursa devam etmeye, birçoğu okulundan arta kalan zamanlarda kursa gitmeye çalışmaktadırlar. Hastalık, mesaiye kalma, yoğun trafik olduğu durumlarda öğrenciler ister istemez kursundaki bazı derslere katılamayabilir. Yabancı dil öğrenirken verimli olabilmesi için ders kaçırmamak çok büyük önem taşır. İstenmeyen bu gibi durumlarda iyi bir dil kursu öğrencilerine telafi dersi şansı vermelidir. Tabii ki dil öğrencilerinin bu durumu da suiistimal etmemesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bu şekilde öğrenciler farklı nedenlerden dolayı kaçırdıkları derslerden geri kalmayarak dil öğrenme sürecinde tüm hızıyla yol alacaktır.

Herkesin farklı öğrenme şekli olduğundan, kurs merkezinin sizin anlayacağınız şekilde dil eğitimi veriyor olması, bir şekilde size hitap etmesi önemlidir. Ayrıca dil kursunda kullanılan dil eğitim yöntemlerine dikkat edilmelidir. Kaliteli bir kurs merkezi teknolojiyi yakından takip edip bunları derslerinde kullanmalıdır.

Son olarak çok önemli bir noktayı da paylaşmakta yarar var. Bazı kurs merkezlerinde uygulanan fiyat politikası aldatıcı olabilir. Unutulmamalıdır ki, ucuz olan her hizmet kaliteli olmayabilir. Her şeyden önce, seçeceğiniz kurs merkezinin iyi ve kaliteli olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Muhammed AKOĞLU

Dynamic English & Modadil Akademisi Eryaman

Fransızca Öğretmeni ve Eğitim Danışmanı

08.04.2021